מה זה הסכם למניעת סרבנות גט

 1. מהו הסכם קדם נישואין למניעת סרבנות גט?

  להבדיל ממה שהרבה חושבים, לא מדובר בהסכם ממון. זהו מסמך, הנחתם לקראת נישואין, ובו מנגנונים שונים שמטרתם להבטיח, כי במידה ותהיה פרידה, היא תתנהל בצורה מכובדת  ושוויונית.

  לחץ כאן להסבר מפורט יותר.

  למה כדאי לחתום על הסכם כאמור? 
  על פי החוק במדינת ישראל, שני הצדדים חייבים להסכים למהלך הגירושין. אם צד אחד מסרב, הרי שהצד השני עלול למצוא את עצמו במצב של סרבנות גט, ו"כלוא"בנישואין בניגוד לרצונו.

  כיצד פועל הסכם? 
  ההסכם כולל מנגנון לפיו, במידה ואחד הצדדים מסרב לגט, (לתת או לקבל), הרי שיהא עליו בכדי לשלם סכום כסף עבור כל יום של סרבנות. זהו תמריץ ממוני להגיע לגט בהסכמה במקום סרבנות גט ללא מזור.

  איך בוחרים הסכם ואיך חותמים עליו? 
  קואליציית עיקר ממליצה לכל זוג לחתום על הסכם המתאים להשקפת עולמו לאחר קבלת ייעוץ משפטי. על ההסכם יש לחתום בפני רשם נישואין או בפני נוטריון. את הסכם קדם הנישואין ניתן למצוא בשפות הבאות: עברית, אנגלית, רוסית, צרפתית וספרדית.

  רקע היסטורי

  הסכמי ממון, המסדירים מראש את הניהול הפיננסי של המשפחה ההולכת ונבנית, הפכו להיות מקובלים בציבור הכללי בישראל בשנים האחרונות. נקודה ראויה לציון בהקשר זה היא שהסכם קדם-נישואין ממוני הינו בעצם מושג יהודי עתיק יומין – שהרי גם הכתובה הינה התקשרות חוזית/ממונית.

  בהתחשב בשתי הנקודות הללו, פותחו בעשורים האחרונים הסכמי קדם-נישואין בין בני הזוג שיאפשרו לאישה להשתחרר מקשר הנישואין גם כאשר הבעל אינו רוצה בכך. כבר מאמצע המאה הקודמת רבנים בגולה עודדו זוגות הנישאים לחתום על הסכם למניעת סירוב גט, טרם החתונה. בישראל, החתימה על הסכמים אלה נעשתה נפוצה רק בעשור האחרון.

  מאחר שלפי ההלכה הגבר הוא זה המחליט אם ייתן גט ומתי ייתן אותו, מנסה ההסכם לאזן במידת האפשר את יחסי הכוחות הלא שוויוניים שבין בני הזוג. הדבר נעשה על ידי יצירת תמריץ כלכלי – לפיו אם יסרב הגבר לתת גט, יהיה עליו לשלם דמי מזונות מוגדלים לאישה עד למתן הגט. הסכם כזה מחייב את בני הזוג מבחינה משפטית-חוזית ומבחינה הלכתית.

תמכו בעיקר
הסכמי קדם נישואין
נגישות